Po studijų Londono karališkojoje muzikos akademijoje šiemet Martynas taip susidėliojo laiką, kad daug būna Lietuvoje. “Labai tuo džiaugiuosi, man čia gera. Koncertuoju, važiuoju į Šiaulius aplankyti mamos, tad iš tiesų vis dar gyvenu tarsi “ant lagaminų” – kitaip nepavyksta”, – šypsodamasis prisipažino akordeono meistras. Praėjusią savaitę jis sakė patyręs nuostabų emocinį sukrėtimą vesdamas kūrybines dirbtuves Palendrių šv. Benedikto vienuolyne. “Patyriau fantastiškų įspūdžių, kurie buvo pagerbti dideliu koncertu vienuolyno bažnyčioje. Esu iš tų žmonių, kuriuos gana sunku pravirkdyti, bet tada vos sulaikiau ašaras: nuostabus vyksmas – koncertas, mišios, vienuoliai ir pasauliečiai, kurie gausiai susirinko dalytis su mumis muzika, kėlė niekada iki šiol nepatirtų jausmų. Labai tuo džiaugiuosi”, – tikino dvidešimt ketverių Martynas.
Išskirtinė patirtis
Muzikanto teigimu, kaip profesionalas jis džiaugiasi, jog per šias kūrybines dirbtuves buvo sukurti septyni kūriniai akordeonui ir styginiams. Visi kompozitoriai buvo labai patenkinti darbu, prašė akordeonisto vėl organizuoti tokius renginius būtent Palendrių vienuolyne. M.Levickis sakė, kad Šv. Benedikto vienuolynas mielai priėmė dvi dešimtis jo į renginį atvežtų pasauliečių, atvykę kūrėjai ir vietos vienuoliai nevaržė vieni kitiems įprasto dienos ir darbo ritmo. “Buvo smagu stebėti procesą, kai nuo ankstaus ryto iki labai vėlaus vakaro – gal tiksliau, iki vidurnakčio – žmonės kūrė, muzikavo, ieškojo įvairių garsinių sprendimų, o rezultatai – stulbinami”, – džiaugėsi M. Levickis.

Subūręs draugėn penkis labai skirtingo stiliaus kompozitorius, turinčius savitą muzikinę kalbą, jos pojūtį, Martynas pasidžiaugė, kad niekam nekilo neigiamų emocijų ar nepasitenkinimo dėl to, kad kas nors iš kompanijos mąsto kitaip nei kiti. Pasak muzikanto, pagrindinis kūrybinių dirbtuvių tikslas buvo kompozitoriaus bendradarbiavimas su atlikėju. M. Levickis pasikvietė kelis kolegas akordeonistus ir stygininkus, kurie išsisklaidę grupelėmis dirbo su kompozitoriais keletą dienų kartu. Specialiai į kūrybines dirbtuves vienuolyne atvyko duetas iš Didžiosios Britanijos “Van Vliet”, taip pat lenkų akordeonistas ir škotų altininkas. “Tai – gana reta kombinacija. Ir altas, ir akordeonas dažnai lydimi keisto požiūrio – nei smuikas, nei violončelė, nei pianinas, nei vargonai. Todėl toks duetas – puiki erdvė kurti repertuarą, kurio pasaulyje beveik nėra”, – kalbėjo muzikantas.
Stačia galva į kiną
Be to, kad nuolat koncertuoja, šią vasarą M. Levickis ėmėsi ir kiek neįprastos jam veiklos – atliko pagrindinį vaidmenį režisieriaus Justino Krisiūno kuriamame filme “Dėdė Rokas ir Nida”. Martynas prisipažino, kad pastaruoju metu sulaukia daug įvairių pasiūlymų, dažnai nesusijusių su tiesiogine veikla, iš kurių tenka rinktis – viskam neužtenka laiko ir jėgų. Neneigė, jog J. Krisiūno kvietimas vaidinti buvo netikėtas, prieš sutikdamas ilgai mąstė, tarėsi su artimaisiais ir draugais. “Nutariau, kad verta pabandyti, man patinka iššūkiai, – teigė vaikinas. – Filmavimas jau baigtas, o koks bus rezultatas – nežinau. Reikia laukti montavimo, peržiūrų, tada bus galima įvertinti, kaip pasisekė.”
Martyno tikinimu, patirtis, kurios gavo dalyvaudamas kuriant kino filmą, jam labai patiko – buvo apsuptas profesionalų komandos, gelbėjančios patarimais, kūrybine energija. Pašnekovas prisipažino, kad filmuojantis buvo gana sunku, mat tekdavo valandų valandas laukti tinkamo apšvietimo, kol liausis lyti ar dar ko nors. “Mane iš tiesų tai labai nervino, – nusijuokė jis. – Esu tas, kuris ima ir daro čia ir dabar. Ko nors laukti ir tuščiai leisti laiką buvo tikra kančia.”

Kita šią vasarą Martyną aplankiusi patirtis – pagroti vestuvėse. Atlikėjo niekaip neprilyginsi vestuvių muzikantui, tačiau savo labai gero draugo sutuoktuvių dieną jis nusileido iš didžiausiose pasaulio salėse koncertuojančio muziko aukštumų ir mielai pradžiugino bičiulį svarbią jam dieną akordeono muzika. “Su juo muzikavome nuo vaikystės. Planavome per jo vestuves kartu pagroti, padainuoti, bet išėjo kaip visada – pastaruoju metu esu tik praskriejantis vėjas. Todėl dalyvavau tik tuoktuvių ceremonijoje, pasilikau keletai valandų šventėje ir turėjau keliauti į kūrybines dirbtuves Palendrių vienuolyne. Nepavakarojom, kaip vylėmės, bet turėjau atsivežęs instrumentą, tad pagrojau jauniesiems keletą kūrinių. Tiesą sakant, tai – didžiulė išlyga geriems draugams. Paprastai per vestuves negroju”, – teigė M. Levickis.
Tačiau groti vakarėliuose, o ne koncertų salėse jam tenka gana dažnai. Kai bendrauji su džiazo muziką grojančiais atlikėjais, tokie “jam session” gali trukti iki paryčių. Gyvendamas Londone Martynas sakė ne kartą lankęsis tokiuose susibūrimuose, kai muzikuoja visi ir vyksmas gerokai užtrunka. “Visada pasikliauju vieninteliu man svarbiu dalyku: jeigu muzika reikalinga žmogui, jis tą muziką atsineša į savo šventę – puiku, tai sveikintina. Bet visuomet smagiausia, kai žmonės ateina pas muziką į svečius – į koncertus”, – tikino pašnekovas.
Antrasis albumas ir batuta

Londone įrašytas pirmasis Martyno akordeono muzikos albumas atnešė atlikėjui didžiulę sėkmę. Vadybininkų įkalbėtas sutiko įrašyti itin įvairius kūrinius – nuo Johanno Sebastiano Bacho iki Lady Gagos. Pasidavė prodiuserių spaudimui ir albumas išėjo gana eklektiškas. Po pirmosios kompaktinės plokštelės sėkmės lietuvių virtuozas sulaukė siūlymo išleisti antrąjį albumą. “Iki rugsėjo pradžios turiu apsispręsti, ką darysime šį kartą. Dabar jau noriu išgryninto produkto, manau, jis bus labiau klasikinis. Bėda tik ta, jog jau labai spaudžia laikas, turiu bent mintyse susidėlioti kūrinius, kurie bus albume, o galva vis dar užimta kitais dalykais. Lietuvoje tiek veiklos – sunku spėti”, – prisipažino jis.
Dėl užimtumo bent porai metų tenka atidėti ir planuotas šiuolaikinės muzikos studijas Ispanijos San Sebastiano muzikos institute. Kaip sako Martynas, jis nenorėtų būti toks studentas, kuris atlekia į mokymo įstaigą vien atsiskaityti. Studijuoti nori rimtai, semti viską, ką šioje mokykloje jam gali pasiūlyti garbūs dėstytojai. “Kadangi mano koncertų grafikas suplanuotas jau dvejiems metams, akivaizdu, kad dėl studijų teks palūkėti. Bet jokiu būdu jų neatsisakau. Dar turiu laiko”, – tiki muzikantas.
Po poros savaičių Martyno laukia koncertas su Šv. Kristoforo kameriniu orkestru. Pašnekovo teigimu, su šiuo kolektyvu ir jo vadovu maestro Donatu Katkumi jį sieja itin šilti santykiai. Akordeono virtuozas išdavė puoselėjamą viltį: tikėtina, jog per koncertą atlikėją išvysime ne tik grojantį akordeonu, bet ir su batuta rankoje diriguojantį orkestrui. “Mano svajonė – pažinti muziką kuo plačiau, visais jos rakursais. Akordeono muzika šią bekraštę erdvę kiek riboja dėl repertuaro. Diriguoti orkestrui – vadinasi, pasinerti į klasikinės muzikos gelmę. Ten tiek visko, noriu tai atrasti”, – prisipažino muzikantas. Kadangi maestro D. Katkus garsėja savo netradiciniu ir plačiu požiūriu į atliekamą klasikinę muziką, Martynas nesipurto padiriguoti ekskavatorių “ansambliui”, pakilti su orkestrantais oro balionu – yra vilties, jog trumpam jaunajam kolegai bus patikėta kamerinio orkestro dirigento pakyla.
Lietuvos Žinios straipsnis. autorė Goda Ambrazas